TOIMIPISTEET

Kouvolan piiritoimisto
Hallituskatu 5, 2. kerros
45100 Kouvola


kaakkois-suomen.piiri@mll.fi

Lappeenrannan toimipiste
Koulukatu 49 lh 2,
53100 Lappeenranta


kaakkois-suomen.piiri@mll.fi

Toimistojemme väki on liikkuvaista, joten soitathan ennen kun tulet käymään.


HENKILÖKUNTA

Christa Carpelan toiminnanjohtaja 050 406 3763 christa.carpelan@mll.fi Vastuullani on järjestön johtaminen ja toiminnot kokonaisuutena. Lisäksi vastuullani on vaikuttamistyö ja varainhankinta, sekä yhteistyö eri sidosryhmien kanssa.
Teija Honni talousvastaava 040 566 2166 teija.honni@mll.fi Vastaan piirin kirjanpidosta, palkanlaskennasta ja hankinnoista. Lisäksi tuen piirin alueen paikallisyhdistyksiä taloudenhoitoon liittyvissä asioissa.
Virpi Meriläinen kehittämispäällikkö 040 589 5584 virpi.merilainen@mll.fi Toimin tukihenkilötoiminnan ja perhesuhteiden tuen esihenkilönä. Tukihenkilötoiminnassa vastuualueinani ovat perhekummi-, kaveri- ja ystäväksi maahanmuuttajaäidille -toiminta sekä mummi- ja vaaritoiminta. Perhesuhteiden tuessa vastaan piirin eroauttamisen toimista sekä Yhes vahvemmaks! -parisuhdetta ja vanhemmuutta tukevasta hankkeesta. Olen mukana palveluidemme kehittämisessä.
Maiju Vesa järjestöpäällikkö 050 302 0269 maiju.vesa@mll.fi Toimin nuoriso- ja lastenhoitotoiminnan sekä paikallisyhdisten tuen esihenkilönä. Vastuualueellani on Mie Pystyn! -hanke (2022-2024), joka vahvistaa nuorten tulevaisuuden uskoa, minäpystyvyyttä ja itsetuntoa. Olen mukana myös muiden palveluidemme kehittämisesssä.
Möllö Pöötinen maskotti Heippa! Minä hauskuutan lapsia, leikin kaikkien kanssa ja kuuntelen lasten unelmia ja murheita! Kiertelen myös tapahtumissa koordinaattoreiden kanssa ja vierailen paikallisyhdistysten luona. Meillä Toiveiden metsässä ei ole tietokoneita, ja siksi minut tavoittaa parhaiten tapahtumavastaavamme Emilian (emilia.lukka@mll.fi) kautta! Nähdään ja halataan!
Halla-koira Eläintyöpari Työskentelen lasten erovertaisryhmissä, joissa autan lapsia tehtävissä ja otan vastaan rapsutuksia. Olen luotettava kuuntelija ja minua saa halata! Joskus minut voi tavata myös tapahtumissa. Työskentelen koordinaattori Hannaleenan (hannaleena.ahtiainen@mll.fi) kanssa, joka on käynyt Eläinavusteinen valmentaja -koulutuksen.

Yhdistysten tuki

Henna Karhu koordinaattori 050 477 8444 henna.karhu@mll.fi Vastuullani on paikallisyhdistysten ammatillinen tuki ja koulutus sekä yhdistystoiminnan kehittäminen. Vastaan Mie pystyn! -hankkeen valtakunnallisesta koordinoinnista läksykummi- ja koutsitoiminnan osalta. Työskentelen koko Kaakkois-Suomen alueella.

Nuorisotoiminta

Sami Halme koordinaattori 050 477 0877 sami.halme@mll.fi Vastaan Mie pystyn! -hankkeen vertaisryhmätoiminnasta ja järjestän tapahtumia ja koulutuksia nuorille, huoltajille sekä ammattilaisille. Lisäksi vastuullani on nuoriso- ja tukioppilastoiminta, koulu- ja urheiluseurayhteistyö sekä isien vertaisryhmätoiminta. Työalueenani on Kaakkois-Suomen alue.
Piritta Lirkki koordinaattori 050 472 5125 piritta.lirkki@ml.fi Koordinoin lastenhoitotoimintaa. Olen myös mukana Mie pystyn -hankkeessa, jossa tehtäviini kuuluu läksykummi- ja koutsitoiminnan koordinointi. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia. Työalueenani on Kaakkois-Suomen alue.

Perhesuhteiden tuki

Marjaana Peronmaa koordinaattori 050 358 8394 marjaana.peronmaa@mll.fi Tehtäviini kuuluvat vertaisryhmät ja perhetapahtumat vanhemmuuden ja parisuhteiden tueksi sekä eroperheiden kohtaamispaikkatoiminnan koordinointi perhesatamissa ja vertaisryhmät eroperheiden lapsille. Järjestän vanhempainiltoja varhaiskasvatusikäisten perheille ja koulutuksia ammattilaisille. Vastuullani on Perhemyönteinen työyhteisö-kampanja ja maakunnallisen yhteistyön edistäminen Etelä-Karjalassa. Työalueeni on Lappeenrannan seutu.
Noora Kovanen koordinaattori 050 466 2642 noora.kovanen@mll.fi Tehtäviini kuuluvat vertaisryhmät, parisuhdeohjaukset ja perhetapahtumat vanhemmuuden ja parisuhteiden tueksi sekä eroperheiden kohtaamispaikkatoiminnan koordinointi perhesatamissa ja erovertaisryhmät lapsille ja aikuisille. Järjestän vanhempainiltoja varhaiskasvatusikäisten perheille ja koulutuksia ammattilaisille. Työalueeni on Imatran seutu.
Hannaleena Ahtiainen koordinaattori 050 313 1194 hannaleena.ahtiainen@mll.fi Tehtäviini kuuluvat vertaisryhmät ja perhetapahtumat vanhemmuuden ja parisuhteiden tueksi, eroperheiden kohtaamispaikkatoiminnan koordinointi perhesatamissa ja vertaisryhmät eroperheiden lapsille. Koordinoin Kaakon äipät ja iskät -facebook ryhmää ja ohjaan vapaaehtoisia someluotseja. Työalueeni painottuu Pohjois-Kymenlaakson alueelle.
Tuija Anttila koordinaattori 050 5233984 tuija.anttila@mll.fi Koordinoin Kaakon äipät ja iskät -facebook ryhmää ja ohjaan vapaaehtoisia someluotseja. Tehtäviini kuuluvat myös perhetapahtumat ja vertaisryhmät vanhemmuuden ja parisuhteiden tueksi sekä eroperheiden kohtaamispaikkatoiminnan koordinointi perhesatamissa. Työalueeni painottuu eteläiseen Kymenlaaksoon (Hamina, Kotka, Miehikkälä, Pyhtää, Virolahti).

Tukihenkilötoiminta

Heini Penttilä koordinaattori 040 087 3603 heini.penttila@mll.fi Koordinoin perhekummi-, kaveri-, heppakaveri- ja ystäväksi maahanmuuttajaäidille -toimintaa sekä mummi- ja vaaritoimintaa Etelä-Karjalan alueella. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, seuraan tukisuhteita sekä hoidan yhteistyötä kuntiin ja muihin paikallisiin toimijoihin. Osallistun erilaisten tapahtumien järjestämiseen.
Sanna Kytö koordinaattori 040 749 9697 sanna.kyto@mll.fi Koordinoin kaveri- ja perhekummitoimintaa Kymenlaakson alueella. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, seuraan tukisuhteita sekä hoidan yhteistyötä kuntiin ja muihin paikallisiin toimijoihin. Osallistun erilaisten tapahtumien järjestämiseen.
Suvi Laajarinne koordinaattori 040 750 4112 suvi.laajarinne@mll.fi Toimin ystäväksi maahanmuuttajaäidille toiminnan koordinaattorina Kymenlaakson alueella. Koulutan vapaaehtoisia suomenkieltä puhuvia naisia ystäväksi maahanmuuttajataustaisille äideille. Työhöni kuuluu myös monikulttuurinen yhteistyö kuntien, kaupunkien ja kolmannen sektorien toimijoiden kanssa.
Hannaleena Ahtiainen koordinaattori 050 313 1194 hannaleena.ahtiainen@mll.fi Vastaan mummi- ja vaaritoiminnasta koko piirin alueella. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia sekä osallistun tapahtumien järjestämiseen.

Tapahtumat

Emilia Lukka järjestöassistentti 050 472 0095 emilia.lukka@mll.fi Vastaan piirin tapahtumista.

Viestintä

Samuli Nihtilä viestintäkoordinaattori 050 452 0040 samuli.nihtila@mll.fi Toimin koordinaattorina piirin viestinnässä ja muissa IT-tehtävissä. Tehtäviini kuuluvat visuaalisen sisällön, kuten mainosten ja videoiden, tuottaminen eri toimintojen tarpeisiin sekä sosiaalisen median ohjaus ja ylläpito.

Ammatilliset perhepalvelut

Pauliina Paakala perhepalvelupäällikkö 040 728 0288 pauliina.paakala@mll.fi Toimin ammatillisten perhetyöntekijöiden esimiehenä. Vastuullani on rekrytointi, asiakkuuksien hallinta, tiimin työhyvinvoinnin johtaminen ja palvelutoiminnan kokonaisuuden johtaminen. Vastaan myös lasten ryhmähoidosta ja Leikkilätoiminnasta. Työalueeni on koko Kaakkois-Suomen alue.

Verkkolaskuosoitteet löydät täältä.